Results of the
IІ International Harp Competition
"Glowing Harp"
5-10 April 2019

category “Debut”:
1 prize:
Angelina Saiko (Ukraine)
Olesya Skoryk (Ukraine)
2 prize:
Yana Magey (Ukraine)
Zlata Sabirova (Russia)

І category: up to 11
1 prize:
Varvara Vasyl’eva (Ukraine)
Maryna Mart’yanova (Ukraine)
2 prize:
Maria Anchugova (Russia)
Kseniya Kharchenko (Ukraine)
3 prize:
Arina Kogan (Russia)
Anna Shekera (Ukraine)
Elyzaveta Kalinichenko (Ukraine)
Diploma:
Liliya Konstantinova (Ukraine)

ІІ category: up to 14
1 prize:
Viktoria Smetana (Ukraine)
2 prize:
Ada Canata (Turkey)
3 prize:
Defne Anar (Turkey)
Diploma:
Elina Moskovko (Ukraine)

ІІІ category: up to 18
1 prize:
Evelien Vaneysendeyk (Belgium)
2 prize:
Daria Ahapova (Ukraine)
3 prize:
Elyzaveta Rakovska (Ukraine)
Diploma:
Anna Voronova (Ukraine)
Daria Khoroshun (Ukraine)

IV category: up to 25
2 prize:
Hitomi Ishimaru (Japan)
Clara Simarro (Germany)

I category “Harps duo”: up to 11
1 prize:
Arina Kogan, Zlata Sabirova (Russia)

II category “Harps duo”: up to 14
1 prize:
Liliya Konstantinova, Viktoria Smetana (Ukraine)
2 prize:
“Harpes de Liberté” – Maria Voronova,
Anna Shekera (Ukraine)

III category “Harps duo”: up to 18
1 prize:
Daria Ahapova, Elyzaveta Rakovska (Ukraine)
2 prize:
Daria Khoroshun, Anna Voronova (Ukraine)

Special Prizes

from “Les Harpes Camac” – celtic harp model “Bardic”:
Varvara Vasyl’eva (Ukraine, І category)

from our partner, charity foundation VERE MUSIC FUND – grant for the participation in Harp Summer Course with Chantal Mathieu and Tajana Vukelic-Peic (Rab Island, Croatia, 12 – 21 July 2019):
Daria Khoroshun (Ukraine, ІІІ category)

from the chief conductor of the Kharkiv State Philharmonic Yuri Yanko – recital with the Academic Symphony orchestra of the Kharkiv State Philharmonic during the season 2019/2020:
Evelien Vaneysendeyk (Belgium, III category)

from artistic director of the “Khortitsa Chord” competition-festival Vira Martynenko – performance with Academic Symphony orchestra of Zaporizhya Philharmonic:
Evelien Vaneysendeyk (Belgium, III category)

for the best performance of the “Spiders” by Paul Patterson:
Hitomi Ishimaru (Japan, IV category)

for the best performance of the “Souvenir” by Eugen Andreev:
Clara Simarro (Germany, IV category)

The best debut with the orchestra:
Viktoria Smetana (Ukraine, ІІ category)

best performance of the “Memory” by M. Skoryk:
Ada Canata (Turkey, ІI category)

best performance of the “Elegy in memory of M. Glinka” by K. Erdely:
Daria Ahapova (Ukraine, ІІІ category)

the best “Glowing Duo”:
Liliya Konstantinova, Viktoria Smetana (Ukraine, II category “Harps duo”)